آموزش دستگاه تصفیه آب

اهمیت نصب دستگاه تصفیه آب آکواریوم

اهمیت نصب دستگاه تصفیه آب آکواریوم
 
 اهمیت نصب دستگاه تصفیه آب آکواریوم

اگر شما نیز جز علاقه‌مندان به دنیای آبزیان به ویژه ماهی‌های زینتی هستید و قصد راه‌اندازی یک آکواریوم را دارید، باید بدانید نگهداری از ماهیان در آکواریوم به عوامل بسیاری وابسته است. در کنار تغذیه، عامل مهم در حفظ سلامتی ماهی‌ها، آب مورد استفاده در آکواریوم است. آب همانند یک فروشگاه بزرگ تمامی امکانات و شرایط لازم برای رشد ماهی‌ها را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. پایین بودن کیفیت آب آکواریوم نه‌تنها رشد ماهی‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد بلکه می‌تواند حیات آن‌ها را نیز به خطر اندازد. به همین دلیل استفاده از دستگاه تصفیه آب آکواریوم برای پرورش و نگهداری ماهیان بسیار ضروری است.

در این مقاله علاوه بر صحبت در مورد ویژگی‌های آب مناسب برای آکواریوم و شرایط استفاده از آب شهری، در مورد اهمیت استفاده از دستگاه تصفیه آب برای از بین بردن مواد مضر موجود در آب برای ماهی‌ها صحبت می‌کنیم.

 آبآکواریومچه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

آب مناسب برای آکواریوم دارای ویژگی‌های بسیاری است. کوچک‌ترین مشکل در آب آکواریوم، می‌تواند باعث مرگ‌ومیر ماهی‌ها و کاهش رشد آن‌ها شود. علاوه بر آن تکثیر ماهی‌ها به شدت تحت تأثیر شرایط آب آن‌ها است. بسیاری از مواد محلول در آب با چشم قابل دیدن نیستند. نیترات، نیتریت، فلزات سنگین مانند سرب و از همه مهم‌تر کلر موجود در آب همه جزء موادی هستند که در صورت وجود داشتن در آب آکواریوم، زندگی تمامی آبزیان را به خطر می‌اندازد. اما آب آکواریوم به صورت کلی دارای چه ویژگی‌هایی است؟

اکواریوم آب شور

تأمین اکسیژن مورد نیاز آبزیان

ماهی‌ها برای انجام تنفس و سوخت‌وساز خود نیاز به اکسیژن دارند. مقادیر اندکی گاز اکسیژن می‌تواند در آب حل شود. در صورت کاهش اکسیژن محلول در آب، ماهی‌ها قادر به زندگی نخواهند بود. نکته مهم این است که آبزیان اکسیژن را فقط به‌صورت محلول در آب از طریق آبشش‌ها دریافت می‌کنند؛ بنآبراین آب اکسیژن مورد نیاز ماهی‌ها را تأمین می‌کند. آب در صورت آلوده نبودن توسط مواد و گازهای مضر می‌تواند، اکسیژن مورد نیاز ماهی‌ها را در خود حل کند.

انتقال گاز کربنیک و خارج کردن آن از آب

ماهی‌ها پس از تنفس و استفاده از اکسیژن محلول در آب گاز دی‌اکسیدکربن را تولید می‌کنند. این گاز سمی بوده و می‌تواند برای حیات آبزیان مضر باشد و باعث مرگ آن‌ها شود. دی‌اکسیدکربن همانند اکسیژن در آب حل می‌شود. هنگام تبادل اکسیژن در سطح آب، گاز دی‌اکسیدکربن نیز از سطح آب خارج می‌شود. بنآبراین آب می‌تواند مقدار این گاز سمی را کاهش دهد.

PH مناسب

اسیدی و قلیایی بودن آب استفاده شده در آکواریوم بسته به نوع ماهی‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به خاطر داشته باشید، آب بیش از حد اسیدی و قلیایی می‌تواند باعث مرگ ماهی‌ها گردد. قبل از استفاده از هر آبی میزان ph آن باید چک شود. در حالت کلی غذا مورد استفاده برای ماهی‌ها و مواد دفعی آن‌ها به‌مرور زمان باعث تغییراتی در ph  آب آکواریوم می‌شود. در صورتی که آب مورد استفاده در ابتدا اسیدی یا قلیایی نباشد، این تغییرات مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

سختی آب آکواریوم

آب مناسب برای ماهی‌ها باید از سختی کمی برخوردار باشد. اکثر آب‌های مورد استفاده دارای سختی بالایی هستند. بسیاری از ماهی‌ها قادر به زندگی در آب‌هایی با سختی زیاد نخواهند بود. سختی زیاد آب به دلیل وجود املاح زیاد در آب مانند کلسیم، آهک و … است. مقادیر زیاد این املاح در آب برای ماهی‌ها به‌خصوص برای بچه ماهی‌ها خطرناک است و می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد. یکی از بهترین روش‌های از بین بردن سختی آب برای ماهی‌ها، استفاده از دستگاه تصفیه آب آکواریوم با سیستم اسمز معکوس است. در فرایند اسمز معکوس از فیلترهایی به نام ممبران استفاده می‌شود که می‌تواند تا ۹۸ درصد از املاح موجود در آب را از بین ببرد.

نبود ذرات معلق در آب

آب مورد استفاده برای ماهی‌ها همواره باید تمیز و شفاف باشد. کدورت آب به عواملی مانند استفاده از مقدار زیادی غذا ماهی، جذب نشدن مواد الی و غذایی و نبود گیاهان به تعداد کافی در آب بستگی دارد.

درجه حرارت آب

نکته مهم در مورد درجه حرارت برای ماهی این است که تغییرات ناگهانی آب آکواریوم برای حیات ماهی‌ها بسیار خطرناک است. درجه آب هرگز نباید به‌صورت ناگهانی کم یا زیاد شود. نکته مهم دیگر در مورد تغییرات دمای آب تأثیری است که این تغییرات بر اکسیژن محلول در آب می‌گذارد. با افزایش دمای آب، قدرت حلالیت آب برای اکسیژن کم می‌شود.

مضرترین مواد در آب آکواریوم و عوارض این مواد برای ماهی‌ها

در حالت کلی آب مورد استفاده در آکواریوم، باید بدون هر گونه مواد مضر ازجمله فلزات سنگین و گازهای ساست. استفاده از دستگاه تصفیه آب آکواریوم می‌تواند آب را از این مواد مضر پاک‌سازی کند و میزان سختی آب را کاهش دهد. در ادامه به مهم‌ترین مواد مضر در آب برای ماهی‌ها اشاره می‌کنیم.

کلر مضرترین ماده موجود در آب برای ماهی‌ها

همه ما می‌دانیم، کلر موجود در آب برای از بین بردن باکتری‌ها و میکروب‌ها استفاده می‌شود. کلر محلول در آب فرار بوده و باگذشت زمان غلظت آن کم می‌شود. باید دانست کلر در مقادیر بسیار زیاد باعث مرگ ماهی‌ها می‌شود. اما غلظت کم آن در آب نیز بی تأثیر نیست و می‌تواند به آبشش ماهی‌ها نیز به صورت جبران‌ناپذیری صدمه بزند. ازآنجاکه میزان کلر استفاده شده در آب شهری و لوله‌کشی زیاد است، استفاده از این نوع آب می‌تواند به راحتی جان ماهی‌ها را به خطر اندازد. برای از بین بردن کلر موجود در آب می‌توان، از روش‌های سنتی استفاده کرد. از طرفی روش‌های سنتی علاوه بر زمان بر بودن و نداشتن نتیجه ۱۰۰ درصد، مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.

نیترات موجود در آب شهری

نیترات و نیتریت که در آب شهری به‌خصوص در شهرهای صنعتی و مناطق زراعی به مقدار زیادی وجود دارد، می‌تواند یکی دیگر از مواد مضر برای ماهی‌ها باشد. وجود این مواد در آب آکواریوم، باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای ماهی‌ها می‌شود. روش‌های مختلفی برای حذف نیترات و نیتریت و سایر مواد مضر موجود در آب شهری وجود دارد اما یکی از به‌صرفه‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب با روش اسمز معکوس است.

منابع مختلف آب برای استفاده در آکواریوم

همان‌طور که گفتیم آب یکی از اولین و مهم‌ترین نیازها برای بقا ماهی‌ها است. منابع مختلفی برای تأمین آب ماهی‌ها وجود دارد. هرکدام از این منابع دارای معایب و مزایای هستند. این منابع می‌توانند شامل آب باران، آب‌معدنی، آب چاه، آب قنات، آب چشمه، آب رودخانه و در آخر آب لوله‌کشی شهری باشند.

آب باران و آب رودخانه‌ها برای استفاده در آکواریوم هرگز پیشنهاد نمی‌شوند. چرا که در صورت آلوده بودن این آب‌ها، ماهی‌ها از بین می‌روند. به‌خصوص در شهرهای پرجمعیت، این آب‌ها دارای آلودگی‌های میکروبی بوده و اغلب به دلیل وجود آلاینده‌ها دارای سختی بسیار زیاد هستند.

آب‌معدنی یکی دیگر از منابعی است که می‌توان از آن برای آکواریوم استفاده کرد. با توجه‌ به مقدار آب موردنیاز آکواریوم، این کار مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. آب چشمه و آب قنات نیز به‌شرط آلوده نبودن، می‌توانند به‌عنوان آب آکواریوم استفاده شوند. دقت کنید که آب مقطر همواره فاقد آلودگی است اما این آب بدون هیچ‌گونه املاح و مواد معدنی مفید برای ماهی‌ها است و نمی‌توان از آن برای مصرف در آکواریوم استفاده کرد.

برخی افراد معتقد هستند، استفاده از آب چاه می‌تواند برای زندگی ماهی‌ها بسیار مفید باشد. در حالی که آب چاه داری سختی بسیار زیادی است. آب چاه دارای غلظت‌های بالای گازهای محلول در آب مانند کربن‌دی‌اکسید است که با اسیدی کردن آب ‌برای ماهی‌ها خطرناک است. اما آیا از آب شهری را می‌توان برای تأمین آب آکواریوم استفاده کرد؟

 

آیا استفاده از آب لوله‌کشی برای آکواریوم مناسب است؟

آب شهری یکی از در دسترس‌ترین و مقرون ‌به‌صرفه‌ترین آب برای استفاده در آکواریوم است.آب شهری باوجوداینکه به دلیل میکروب‌زدایی فاقد میکروارگانیسم‌ها است اما موادی را در خود دارد که می‌تواند باعث مرگ تدریجی و حتی سریع ماهیان شما شود.امروزه با افزایش آلاینده‌های موجود در آب شهری همچنین افزایش استفاده از کلر و سایر مواد گندزدا، این آب نه تنها برای سلامتی انسان می‌تواند مضر باشد بلکه می‌تواند سلامت ماهی‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. ازطرفی وجود رسوبات و مواد مضر ناشی از لوله‌های آب قدیمی نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل مضرات استفاده از آب شهری برای ماهی‌ها باشد.

اگر شما قصد استفاده از آب شهری برای آکواریوم خود دارید، حتماً میزان مواد محلول در آب مانند کلر و نیترات و  را در آب چک کنید. در صورت زیاد بودن این مواد از فیلترهایی برای تصفیه آب استفاده کنید بهترین روش برای فیلتراسیون آب آکواریوم استفاده از روش سیستم اسمز معکوس است.

بهترین روش برای تصفیه آب شهری اسمز معکوس است. در روش اسمز معکوس تمامی مواد محلول و مضر در آب از بین می‌روند و در انتهای فرایند تصفیه، مقداری مواد مفید به آب اضافه می‌شوند. به همین دلیل این روش امروزه جز بهترین روش‌ها برای تصفیه آب به‌ویژه در مناطقی با آب‌شور است. اگر به دنبال تأمین آب مناسب برای ماهی‌های آکواریوم خود هستید، می‌توانید با خرید دستگاه‌های تصفیه آب خانگی آب مورد نیاز برای خود و ماهی‌های خود را به طور هم‌زمان تأمین کنید.

طریقه نصب دستگاه تصفیه آب آکواریوم

در این ویدئو به طور کامل نحوه اتصال تصفیه آب به آکواریوم توضیح داده می‌شود.

خرید دستگاه تصفیه آب آکواریوم با سیستم اسمز معکوس از فروشگاه نیک آب

امروزه با افزایش درخواست‌ها برای داشتن آبی سالم، برندهای متفاوتی برای دستگاه‌های تصفیه آب به وجود آمده‌اند. فروشگاه نیک آب همواره سعی می‌کند با همکاری با بهترین برندهای فعال در زمینه دستگاه‌های تصفیه آب، بهترین خدمات را برای مشتریان فراهم کند. فروشگاه نیک آب با داشتن ۱۴ سالسابقه درخشان در این حوزه توانسته است، طیف وسیعی از دستگاه‌های تصفیه آب را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد. شما نیز اگر قصد خرید دستگاه‌های تصفیه آب یا قطعات و لوازم این دستگاه‌ها را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه نیک آب محصول موردنظر خود را انتخاب کنید یا به صورت حضوری به فروشگاه نیک آب در استان البرز مراجعه کرده و از مشاوره و خدمات فروشگاه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *