استاندارد های محصولات

سلامت انسان با مصرف آب آشامیدنی مطلوب و با کیفیت، رابطه مستقیمی دارد. در نتیجه اگر بخواهیم بدنی سالم داشته باشیم، لازم است که از آبی سالم و پاک استفاده نماییم. با وجود میزان اهمیت استفاده از آب آشامیدنی سالم، دسترسی افراد به آب شرب سالم بسیار محدود است. به اندازه ای که سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده، در حال حاضر حداقل 2 میلیارد از جمعیت جهان، از منابع آبی آلوده و فاضلاب های انسانی می‌نوشند. طی این سال ها، برای اینکه افراد بیشتری بتوانند به آب سالم دسترسی داشته باشند، راه کارهای بسیاری ارائه شده که یکی از رایج ترین‌ آنها استفاده از محصولات تصفیه آب است. دستگاه های تصفیه آب در واقع با هدف افزایش کیفیت آب مصرفی ایجاد شدند. از این رو در راستای اهمیت بهبود کیفیت آب آشامیدنی سازمان هایی تشکیل شدند و معیارهایی را به عنوان استانداردهای محصولات تصفیه آب، معین کردند.

از آنجایی که استانداردهای دستگاه های تصفیه آب، به نوعی تضمین کننده ارائه آب آشامیدنی سالم می‌باشند، لازم است که قبل از خرید هر گونه محصول موجود در این حوزه، استانداردهای مربوط به‌ آنها را بشناسیم. اگر به دنبال خرید هر یک از محصولات حوزه تصفیه آب رفته باشید، حتما کلماتی از قبیل گواهی یا استاندارد NSF، ISO و… را شنیده اید. ما در این صفحه از سایت نیک آب قصد داریم شما را دلیل اهمیت استاندارد های دستگاه تصفیه آب و چندین استاندارد معروف جهانی محصولات این حوزه، آشنا کنیم. اگر می‌خواهید خریدی مطمئن در خصوص هر گونه دستگاه تصفیه آب داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

اهمیت استانداردهای دستگاه های تصفیه آب

زمانی که گواهینامه یا استانداردی به یک محصول تصفیه آب تعلق می‌گیرد، یعنی شما به عنوان یک مصرف کننده از لحاظ کیفیت و بهداشتی بودن، می‌توانید به آن محصول اعتماد کنید. از این رو هنگامی که قصد خرید هر گونه محصول تصفیه آبی را دارید، لازم است که نسبت به برخورداری آن محصول از استانداردهایی نظیر NSF، ISO، WQA، FDA و… اطمینان حاصل کنید.

اگر با محصولی مواجه شدید که هیچ یک از استانداردهای و گواهینامه های موجود را نداشت، یعنی هیچ تضمینی در خصوص آن دستگاه وجود ندارد. به عبارتی که آبی که آن دستگاه در اختیار شما می‌گذارد، لزوما یک آب با کیفیت و پاکیزه نیست.

در عصر حاضر، سازمان های بسیاری هستند که به تولید محصولات تصفیه آب نظارت می‌کنند و در صورتی که آن محصول از معیارهای مورد تائید آن سازمان برخوردار باشد، گواهینامه ای را به آن محصول اعطا می‌نمایند. برای اینکه بتوانید بهترین دستگاه یا محصول در این حوزه را خریداری کنید، لازم است که استانداردها و سازمان های موجود در این حوزه را بشناسید. ما در ادامه شما را با بهترین و شناخته شده ترین استانداردهای محصولات تصفیه آب آشنا خواهیم کرد.

بهترین و شناخته شده ترین استانداردهای محصولات تصفیه آب

در سراسر جهان، سازمان هایی ناظر بر تولید محصولات حوزه تصفیه آب هستند که در این بخش شما با معتبر ترین‌ آنها آشنا خواهید شد.

استاندارد CE

CE مخفف کلمه Conformité Européennee به معنی مورد قبول اروپا است و اگر استاندارد CE را بر روی محصولی مشاهده کردید، یعنی آن محصول کاملا با قوانین و استانداردهای اروپا، تطابق دارد. عموم محصولاتی که دارای این استاندارد هستند در کشورهای اروپایی و سایر کشور های جهان، به فروش می‌رسند چرا که دارای کیفیت بالا هستند.

نکته مهمی که در خصوص این استاندارد باید بدانید، این است که دارا بودن این استاندارد به معنی اینکه آن محصول در کشورهای اروپایی تولید شده است، نیست. هر یک از محصولات مربوط به حوزه تصفیه آب در هر جای دنیا که تولید شوند، در صورتی که با استانداردها و قوانین اروپا تطابق داشته باشند، می‌توانند گواهی مورد تائید اروپا را دریافت نمایند.

استاندارد FDA

سازمان غذا و دارو آمریکا، سازمانی است که به طور کلی مسئول حفظ و ارتقای سطح جامعه است. نظارت بر ایمنی و سلامت مواد غذایی، محصولات تنباکویی، مکمل های غذایی، واکسن، دستگاه های پزشکی (به ویژه دستگاه های تزریق خون)، محصولات دامپزشکی و… از جمله وظایف این سازمان است. زمانی که گواهی استاندارد FDA به دستگاه های تصفیه آب تعلق می‌گیرد، به معنی این است که سازمان غذا و دارو آمریکا سلامت آب تصفیه شده ای که آن دستگاه در اختیار شما می‌گذارد را تائید می‌کند.

نکته مهمی که در خصوص استاندارد FDA، باید بدانید، این است که میزان اعتبار این گواهی برای هر محصول تنها به مدت یک سال است.

استاندارد NSF

سازمان ملی سلامت بهداشت (National Sanitation found ation) یا همان NSF، در سال 1944 در دانشگاه میشیگان با هدف بهبود عمومی سلامت در جامعه توسط بنیاد ملی سلامت آمریکا، راه اندازی شد. این سازمان به طور تخصصی محصولاتی را که با آب در ارتباط هستند، مورد ارزیابی قرار می‌دهد. فیلترها و دستگاه های تصفیه آب، لوله های آب، تجهیزات استخر و… از جمله محصولاتی هستند که در این سازمان از لحاظ کیفی مورد بررسی قرار می‌گیرند. زمانی که محصولی در این حوزه، موفق به کسب یکی از استانداردهای NSF شود، به این معنی است که آن محصول توانسته با عبور از آزمایش های سخت و دشوار، توانسته به مرحله استاندارد برسد.

تا اکنون، سازمان NSF بیش از 80 استاندارد در زمینه بهداشت عمومی به جهان معرفی کرده است. استانداردهای زیر از جمله استانداردهایی هستند که به محصولات مرتبط به حوزه آب آشامیدنی، تعلق می‌گیرند:

 • NSF/ANSI 42 (ویژه فیتلرهایی که کلر را از آب حذف می‌نمایند و طعم و بوی آب را بهبود می‌بخشند.)
 • NSF/ANSI 44 (ویژه فیلترهایی که شوری را از آب حذف می‌نمایند.)
 • NSF/ANSI 53 (ویژه فیلترهایی که آلاینده های موجود در آب را حذف می‌کنند.)
 • NSF/ANSI 55 (ویژه فیلترهایی که برای تصفیه آب از UV یا اشعه ماوراء بنفش استفاده می‌کنند.)
 • NSF/ANSI 58 (ویژه فیلترهایی که برای تصفیه آب از سیستم اسمز معکوس استفاده می‌نمایند.)
 • NSF/ANSI 62 (ویژه دستگاه های تصفیه آبی از روش تقطیر استفاده می‌کنند.)
 • NSF/ANSI 177 (ویژه فیتلرهای دوش حمام)
 • NSF/ANSI 401 (ویژه فیلترهایی که آلاینده های نو ظهور را از آب حذف می‌کنند.)
 • NSF P477 (ویژه فیلترهایی که سم میکروسیستین را از آب حذف می‌نمایند.)
 • NSF/JWPA P72 (ویژه فیلترهایی که به متعادل سازی میزان ید در آب کمک می‌کنند.)
 • و….

استاندارد RoHS

کلمه RoHS، مخفف کلمه Restriction of Hazardous Substances به معنای محدودیت مصرف مواد خطرناک (موادی نظیر بی فنیل، سرب، جیوه، کروم، کادمیوم و…) است. دارا بودن این استاندارد برای دستگاه های و فیلترهای تصفیه آب به معنی بی ضرر بودن آن محصول برای انسان و محیط زیست است.

استاندارد WQA

اتحاد کیفیت آب (WATER QUALITY ASSOCIATION) یا به اختصار WQA، یک نهاد آمریکایی است که وظیفه اصلی آن کنترل صنایع آب و فاضلاب، تصفیه خانه های شهری، دستگاه تصفیه آب صنعتی، خانگی و… است. در خصوص محصولات تصفیه آب، این اتحادیه در درجه اول به کیفیت محصول و کیفیت خروجی نهایی آن اهمیت می‌دهد. چرا که این اتحادیه تنها یک هدف دارد:

“فراهم کردن آب سالم و بهداشتی برای مصرف کنندگان نهایی”

لازم است بدانید، استاندارد WQA، پس از انجام آزمایشات گوناگون و پیجیده، اعطا می‌شود. دارا بودن این استاندارد، به معنی این است که مصرف کننده می‌تواند در خصوص کیفیت بالایی محصولی که خریداری کرده، اطمینان کامل داشته باشد.

تا ایجا با مهم ترین و معتبر ترین استانداردهای محصولات و دستگاه های تصفیه آب در جهان آشنا شدید. حال می‌دانید که هنگام خرید هر یک از محصولات مرتبط با این حوزه، باید به چه استانداردهایی توجه نمایید.

اگر قصد خرید هر یک از محصولات مربوط به حوزه تصفیه آب را دارید، حتما به توضیحات آن دقت فرمایید. چرا که با مطالعه آن می‌توانید به خوبی از استانداردهایی که محصول مد نظرتان دارد، مطالعه فرمایید.