دسته‌بندی نشده

علت تفاوت قیمت دستگاه های تصفیه آب در بازار چیست ؟

علت تفاوت قیمت دستگاه های تصفیه آب در بازار چیست ؟

علت تفاوت قیمت دستگاه های تصفیه آب در بازار چیست ؟

علت تفاوت قیمت در دستگاه های تصفیه آب

هنگامی که تصمیم میگیریم دستگاه تصفیه آب خریداری کنیم با حجم زیادی از انواع این محصولات و تفاوت قیمت آن‎‌ها مواجه می‌شویم که انتخاب را برای ما دشوار می‌کند. ممکن است به اشتباه فکر کنیم که محصولات گران‌تر کارایی بیشتری دارند. در صورتی که اگر علت تفاوت قیمت‌ها را بدانیم، می‌توانیم با توجه به نیاز خود دستگاه تصفیه آب مناسب تهیه نماییم. ما در اینجا قصد داریم شما را با علت های تفاوت قیمت در دستگاههای تصفیه آب آشامیدنی آشنا کنیم.

مکانیسم عملکرد دستگاه تصفیه آب

یکی از مهم ترین عللی که باعث به وجود آمدن تفاوت قیمت در این دستگاه ها میشود، نوع عملکرد یا مکانیسم‌ آنها است. عملکرد دستگاه های تصفیه آب از لحاظ عملکرد معمولاً به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  • دستگاه های دارای فیلتراسیون
  • تصفیه آب های مجهز به سیستم اسمز معکوس یا RO

فرآیند تصفیه آب در روش اسمز معکوس بسیار پیچیده تر و حساس تر است و با دقت بالاتر انجام می‌پذیرد. به طور مثال تصفیه آب در دستگاه های 6 مرحله ای که تکنولوژی‌ آنها اسمز معکوس است، با استفاده از 6 فیلتر مجزا با کارکردهای متفاوت انجام می‌شود.

در این دستگاه ها فیلتر اصلی ممبران است که در مکانیسم فیلتراسیون، فیلتر ممبران وجود ندارد. در دستگاه هایی که مکانیسم‌ آنها روش فیلتراسیون است، فیلترهای ارزان قیمت با عملکردهای تکراری وجود دارد. به این معنی که فیلترهای تشکیل دهنده این دستگاه ها 3 تا 4 مرحله تصفیه متفاوت انجام می‌دهند. دلیل دیگر آن وجود فیلترهای ارزان قیمت با کارایی بسیار کم است. زیرا در این روش دستگاه های 3 تا 4 مرحله ای نیز فرآیند دستگاه شش مرحله ای را انجام می‌دهند. لازم است بدانید، قیمت این دستگاه ها یک سوم دستگاه های اسمز معکوس است.

توجه داشته باشید گاهی فروشنده در دستگاه های شش مرحله ای غیر RO از وجود فیلتر مینرال به عنوان وجه تمایز این دستگاه‌ها سخن می‌گویند. در صورتی که این فیلتر در رفع کمبود املاح و مواد معدنی آب در روش RO اثر بخش است. اما دستگاه های فیلتراسیون مراحل تصفیه آب را با دقت بالا انجام نمی‌دهند. در نتیجه، وجود این فیلتر در دستگاه های فیلتراسیون ضرورتی ندارد صرفاً برای بالابردن تعداد فیلترها تعبیه می‌شوند.

تفاوت قیمت دستگاه تصفیه آب از نظر قطعات و ابزارآلات جانبی

دو سیستم از نظر مکانیسم و عملکرد به صورت یکسان ممکن است لوازم جانبی‌ آنها با یکدیگر متفاوت باشد. این قطعات شامل شیر تنظیم دقت (TDS)، شیر برقی جهت کنترل پساب، گیج فشار و شیر مصرف است. در دستگاه های مختلف، ممکن است حتی این قطعات از نظر جنس نیز متفاوت باشند. حتی ممکن است در بعضی از دستگاه ها این ابزارها حذف شوند.

یکی از ابزارهای جانبی که امروزه بسیار مورد توجه است، وجود سنسورهای هشداردهنده فیلتر است. این سنسور در زمان تعویض فیلتر آلارم می‌دهد. نمونه پیشرفته تر آن به گونه ای است که هر زمان کیفیت آب خروجی کاهش پیدا کند بر اساس عملکرد فیلترها، فیلتر موردنظر را شناسایی می‌کند و هشدار می‌دهد. تولیدکنندگان بر روی بعضی دستگاه ها سنسور نشت آب نیز تعبیه کرده اند. دستگاه های تصفیه آب باکیفیت که فاقد این سنسورها هستند، از قیمت پایین تری برخوردار می‌باشند. در زمان تصمیم گیری به این نکته توجه کنید که وجود این سنسورها باعث میشود عمر دستگاه بیشتر شود و از هزینه هایی که ممکن است در آینده وجود بیاید جلوگیری شود. هزینه هایی مانند:

  • سوختن پمپ به دلیل نشت آب
  • احتمال بروز نشتی آب در منزل
  • ورود آب آلوده و ایجاد بیماری به علت تأخیر در تعویض فیلتر
  • بروز صدمات ناشی از تعویض فیلتر در زمان نامناسب و اعمال فشار بر دستگاه و فیلترهای دیگر
  • و

یکی دیگر از علت های تفاوت قیمت در دستگاه های تصفیه آب، وجود قطعات جانبی فانتزی است. مثلاً استفاده از شیر برداشت های فانتزی یا به کار بردن پنل نمایشگر یا چراغ های LED در این دستگاه ها است.

وجود شیر شستشوی خودکار ممبران که در افزایش طول عمر این فیلتر نقش به سزایی دارد، از دیگر عواملی است که در تعیین قیمت دستگاه های تصفیه آب مؤثر است.

بررسی کیفیت دستگاه تصفیه آب و نقش آن در تعیین قیمت

یکی از دلایل تفاوت قیمت دستگاه های تصفیه آب با عملکرد یکسان، کیفیت‌ آنها است. کیفیت متریال به کار رفته در فیلترها و دیگر قطعات، مسئله بسیار مهمی است که در قیمت نهایی تأثیرگذار است. در زمان خرید تصفیه آب به این نکته توجه کنید دستگاهی که تهیه می‌کنید، حتماً فیلترهای آن با منشأ گیاهی باشد. اگر چنین نباشد، این محصول به علت مرغوبیت پایین فیلترها ممکن است مواد مضر را وارد آب مصرفی کند. در نتیجه این موضوع تهدیدی برای سلامتی محسوبشود. دستگاه هایی که عملکرد قطعات و فیلترها در کنار هم خروجی آب باکیفیت ارائه دهند، دستگاه های خوبی هستند.

یکی از مشخصات دستگاه خوب عمر مفید قطعات است. قطعات تصفیه آب باید استانداردهای کیفیت را دارا باشند تا راندمان تولید آب بالا برود. همچنین قطعات باکیفیت باعث می‌شود هزینه سرویس و نگهداری آن به شکل قابل توجهی کاهش یابد. به طور مثال هر چقدر فشار آب وارد بر ممبران بیشتر باشد به دلیل شستشوی مداوم، عمر آن بیشتر می‌شود. در نتیجه وجود پمپ تصفیه آب قوی، باکیفیت و اورجینال راندمان تولید آب را افزایش می‌دهد.

بهتر است بدانید هرچقدر عمر مفید قطعات طولانی تر و عمر مفید فیلترها کمتر باشد، کیفیت آب بیشتر است. علت کیفیت بالای فیلتر با عمر کوتاه، توانایی زیاد آن در جذب آلاینده ها و آلودگی ها است. در نتیجه هر چه جذب آلودگی توسط فیلتر بیشتر باشد، کیفیت اولیه فیلتر با سرعت بیشتری از بین می‌رود. بررسی کیفیت قطعات و فیلترها زمانی معنی پیدا می‌کند که مشابه یکدیگر و با اندازه های یکسان باشند.

کیفیت و سایز مخزن متصل به دستگاه، کیفیت قطعات برقی و کیفیت اتصالات آن از دیگر مواردی است که در قیمت آن ایفای نقش می‌کنند.

چگونه تعداد فیلترها بر قیمت تصفیه آب تأثیر می‌گذارند؟

از نظر استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، دستگاهی که آب را از 5 فیلتر استاندارد عبور دهد؛ آب باکیفیت تولید می‌کند. با این حال تولیدکنندگان برای کسانی که آب باکیفیت تری مد نظرشان است، دستگاه های بیشتر از 5 مرحله ای ساخته اند. تعبیه فیلترهای استاندارد اضافه، به کیفیت بیشتر آب خروجی کمک می‌کند. البته این موضوع روی قیمت نهایی دستگاه تأثیر زیادی دارد.

به طور مثال فیلتر قلیایی کننده آب خاصیت اسیدیته آب را از بین می‌برد و PH آب را تنظیم می‌کند، همچنین بر خواص آب می‌افزاید. فیلتر آنتی باکتریال همان طور که از نامش پیدا است، باکتری ها و میکروارگانیسم های موجود در آب را با دقت بالا حذف می‌کند. فیلتر UV آب را استریل می‌کند. مینرال از دیگر فیلتر های موجود در دستگاه های هفت مرحله ای اسمز معکوس است که با اضافه کردن املاح مفید به آب تلخی آب بدون املاح را از بین می‌برد. طبیعتاً استفاده از هرکدام از این فیلترها بر روی قیمت دستگاه اثر دارد و قیمت آن را بالاتر می‌برد.

قیمت فیلترهای کربنی و پولی پروپیلن با اختلاف قیمت بسیار زیاد در بازار موجود است. دلیل این امر تفاوت وزن و مواد تشکیل دهنده آنها است. مرغوبیت کربنی که در فیلتر کربن وجود دارد، علت اصلی به وجودآمدن اختلاف قیمت، عملکرد فیلتر و تأثیر آن بر فیلترهای دیگر میشود.

بنابراین استفاده از فیلتر ارزان قیمت و نامرغوب باعث آسیب فیلترهای دیگر و عدم دستیابی به آب آشامیدنی سالم و گوارا می‌شود.

کیفیت براکت و هوزینگهای موجود در دستگاه یکی دیگر از علتهای تفاوت قیمت در دستگاه های تصفیه آب است. این ابزار محل قرارگیری فیلترها هستند. باید بدانید کیفیت در مورد براکت و هوزینگ به اندازه فیلترها در تولید آب آشامیدنی نقش مؤثری دارد.

طراحی خاص و منحصربه فرد

یکی از دلایل تفاوت قیمت دستگاه های تصفیه آب طراحی خاص و منحصر به فرد کالا است. همیشه و در هر زمینه ای افرادی وجود دارند که به دنبال محصولات خاص زیبا هستند. از این رو تولیدکنندگان در این زمینه دستگاه هایی طراحی کرده اند که فیلتر‌ آنها از حد استاندارد کوچک تر است. در نمونه دیگری بعضی از‌ آنها فیلتر و اتصالات منحصر به خود تولید می‌کنند. برای این شخصی سازی قطعاً باید هزینه بیشتری بپردازید و از طرفی دردسر تهیه لوازم جانبی‌ آنها را نیز متحمل شوید.

یکی دیگر از دستگاههای تصفیه آب طوری طراحی شده که دستگاه درون یک جعبه بسیار زیبا قرار بگیرد. این دستگاه فضای بسیار کمی از آشپزخانه را اشغال می‌کند. این جعبه ها علاوه بر زیبایی کمک می‌کند تا فیلترها و پمپ کمتر کثیف شوند. متخصصان در طراحی دیگر سیستم برق کشی را از پمپ جدا کرده اند و احتمال بروز خطر برق گرفتگی را کاهش داده اند. طراحی تصفیه آب به شکل شیک و جذاب قطعاً موجب افزایش هزینه ها می‌شود. اختصاص دادن هزینه برای طراحی خاص و منحصربه فرد انتخاب و سلیقه شما است.

توجه به نوع بسته بندی و تاثیر آن در قیمت گزاری

از آنجایی که بسته بندی دستگاه هزینههایی برای تولیدکننده دارد. باید توجه کنید که نوع بسته بندی کالا در افزایش قیمت دستگاه مؤثر است؛ بنابراین اگر از افرادی هستید که به این مورد تاکنون دقتی نداشتید، این نکته را در تهیه کالا مدنظر داشته باشید.

البته این را هم بدانید که بسته بندی اصولی و صحیح باعث حفظ کیفیت دستگاه می‌شود. زیرا اگر بسته بندی به شیوه صحیح انجام نشود آلودگی وارد بخش های داخلی دستگاه می‌شود و مشکلاتی در تصفیه آب پدید میآید. این مشکلات ممکن است باعث ایجاد آلودگی در آب یا ایجاد طعم و بوی بد نامطبوع در آب شود. بروز این مشکلات ممکن است در ماه های آتی نمایان شود. در نتیجه کمپانی‏های معتبر به بسته بندی تولیدات خود توجه ویژه ای دارند.‌ آنها سعی می‌کنند علاوه بر قرار دادن دستگاه دربسته بندی جذاب و زیبا برای ترغیب افراد در خرید، نکات و اصول بهداشتی را رعایت نمایند.

نقش کشور سازنده این دستگاهها بر قیمت

در اینجا قصد داریم به یکی از مهم ترین دلایل تفاوت قیمت دستگاه های تصفیه آب بپردازیم. کافی است بدانیم محل تولید و مونتاژ دستگاه تصفیه آب بر قیمت نهایی آن تأثیر می‌گذارد. بنابراین این نکته را در نظر بگیرید، محصولاتی که ساخت کشور ایران هستند از نظر قیمت، مناسب تر هستند. نمونه های دیگری وجود دارند که تولید کشورهای دیگر هستند و در ایران مونتاژ میشوند. طریقه شناخت این دستگاه ها به این صورت است که مارک تولیدکننده خارجی را دارا هستند. اما زمانی که وارد سایت اصلی کالا می‌شوید مشابه آن دستگاه را پیدا نمی‌کنید. عموماً این محصولات قیمتی گران تر از دستگاه‏های قبلی دارند.

مورد آخر که جزو گران قیمت ترین ها هستند کالاهای خارجی می‌باشند که نوع مشابه‌ آنها در سایت اصلی وجود دارد. در میان مارک های داخلی توصیه می‌شود از دستگاه هایی با برندهای معتبر و دارای خدمات پس از فروش هستند اقدام به خرید کنید. این دستگاه ها ممکن است نسبت به مارکهای گمنامی که گارانتی ندارند کمی گران تر باشند. اما کیفیت‌ آنها به نوعی تضمین شده است.

در این مطلب خواندیم محصولات ساخت ایران یا وارداتی نقش مستقیم در قیمت آن کالا دارد. بین کالاهای وارداتی دستگاه، اینکه ساخت کدام کشور و از کدام برند است، در افزایش یا کاهش قیمت تأثیرگذار است. علت گران بودن دستگاه های خارجی، تعرفه های واردات و گمرک است. همچنین هزینه حمل و نقل بالا با توجه به مسافت مزید بر علت است. در محصولات داخلی حذف این هزینهها باعث می‌شود، قیمت دستگاه ایرانی نسبت به کالای وارداتی مقرون به صرفه تر شود.

اخذ استانداردهای جهانی و بین المللی

دستگاههایی که دارای این تأییدیه ها هستند، از مراحل و تست های فراوانی در جهت استاندارد بودن آب خروجی عبورکردهاند. آبی که توسط این دستگاه ها پالایش می‌شوند از لحاظ سلامت و کیفیت تضمین شده هستند. شما میتوانید با اطمینان خاطر‌ آنها را مصرف کنید. این تأییدیه ها شامل: تأییدیه NSF ،CE ،FDA ،WATER QUALITY و… هستند. به طور حتم محصولاتی که دارای این گواهینامهها و استانداردها هستند، قیمتی بالاتر از دستگاههای فاقد استاندارد بین المللی دارند. اما به دلیل اطمینان از خروجی آب، تهیه این دستگاه ها ارزشمندتر هستند.

توجه داشته باشید در دام شرکتهای سودجویی که برچسبهای تقلبی کیفیت را بر بدنه محصول خود استفاده میکنند، نیفتید. این دستگاه ها فاقد کیفیت تصفیه آب هستند.

مدت گارانتی و خدمات پس از فروش

از زمانی که دستگاه های تصفیه آب در بین مردم از اهمیت ویژه ای برخوردارشد، برندهای بسیار زیادی اقدام به تولید این دستگاه ها کردند. در میان آنها، برندهای معتبری وجود دارند که از کیفیت محصولاتشان اطمینان کامل دارند.‌ آنها با گارانتی و خدمات پس از فروش کیفیت کالای خود را تضمین میکنند. این ضمانت تعهدی است در قبال ارائه محصول با کیفیت و در نتیجه افزایش قیمت را به دنبال دارد. به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه تصفیه آب را از نمایندگی معتبر تهیه نمایید. در غیر این صورت ممکن است دستگاه تقلبی را به جای اصل تهیه کنید. یک نکته دیگر درباره ارتباط بین گارانتی و خدمات پس از فروش با افزایش قیمت وجود دارد که لازم است بدانید، هر چه مدت زمان این دو مورد طولانی تر باشد قیمت نهایی دستگاه بیشتر میشود.

بیشتر بدانیم

در متن بالا دلایل تفاوت قیمت دستگاه های تصفیه آب خانگی را مورد بررسی قرار دادیم.

شما می‌توانید باتوجه به نیاز خود و مواردی که برایتان ارزشمند است با آگاهی کامل برای تهیه دستگاه مورد نیاز خود بودجه کافی در نظر بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم، در بررسی های خود به وب سایت فروشگاهی نیک آب مراجعه نمایید. تمامی محصولات این فروشگاه دارای ضمانت معتبر یک ساله است. تنوع محصول در این فروشگاه می‌تواند کمک بزرگی در روند خرید دستگاه مورد نظرتان باشد.

 

1 نظر در “علت تفاوت قیمت دستگاه های تصفیه آب در بازار چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *