دسته‌بندی نشده

چرا برای آشامیدن؛ استفاده از آب تصفیه شده ضرورت دارد؟

چرا برای آشامیدن؛ استفاده از آب تصفیه شده ضرورت دارد؟

چرا برای آشامیدن؛ استفاده از آب تصفیه شده ضرورت دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، 70 درصد بدن انسانمتشکل از آب است. با توجه به توصیه پزشکان و متخصصان برای برقراری سلامت باید به طور روزانه 8 لیوان آب بنوشیم. به همین دلیل آب آشامیدنی تأثیر روزانه و مستمر بر عملکرد بدن دارد. از این‌ رو استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده، نقش موثری بر سلامت و عملکرد صحیح بدن دارد. متأسفانه در آب لوله‌کشی آلاینده‌ها، مواد شیمیایی و آلودگی‌هایی وجود دارد که وجود‌ آنها برای بدن زیان بار است. در ادامه به مواردی می‌پردازیم که ضرورت استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده را بهتر درک کنید.

بررسی بعضی از املاح موجود در آب لوله‌کشی

با افزایش آلودگی شهرها و بزرگ‌تر شدن شهرک‌های صنعتی روزبه‌روز آلاینده‌های موجود در آب بیشتر می‌شود. تا جایی که امروزه داشتن یک دستگاه تصفیه خانگی در کلان‌شهرها، برای تمامی خانواده‌ها امری ضروری است.

در اینجا چهار مورد از این املاح موجود در آب را همراه با ضرر و زیانشان عنوان می‌کنیم. هدف ما از پرداختن به این موضوع بیان ضرورت استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده، است.

وجود کلر در آب لوله‌کشی و عوارض ناشی از آن

در تمام کشورها برای گندزدایی، ضدعفونی‌کردن و حذف باکتری‌ها، از کلر در آب لوله‌کشی شهری استفاده می‌کنند. انستیتو ملی سرطان؛ آماری در جهت خطرات ناشی از مصرف کلر همراه با آب آشامیدنی ارائه می‌کند. طبق این آمار، خطر ابتلا به سرطان در افرادی که آب تصفیه شده می‌نوشند 93 درصد کاهش پیدا می‌کند. به این معنی که افرادی که از آب دارای کلر مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند. لازم به توضیح است، کلری که در آب باقی می‌ماند با مواد آلی موجود در آب ترکیب می‌شوند. سپس ترکیبات سمی به نام تری هلومتان را می‌سازند. متخصصان در حقیقت، تری هلومتان را عامل اصلی سرطان می‌شناسند.

یکی دیگر از مضرات وجود کلر در آب این است که باعث کشته‌شدن میکروارگانیسم‌ها در آب می‌شود. متأسفانه لاشه میکروارگانیسم‌ها داخل آب باقی می‌مانند و همین امر منشأ آلودگی آب است. این آلودگی اگر از آب حذف نشود، باعث به‌وجودآمدن بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

تا اینجا دریافتیم که پالایش کلر از آب، یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از آب تصفیه شده، است.

عوارض وجود سرب در آب آشامیدنی

سازمان غذا و دارو، به دلیل اثرات سمی که سرب بر بدن دارد، میزان سرب مجاز در آب را کمتر 5 قسمت در میلیارد اعلام کرده است. متأسفانه در ایران سیستم لولهکشی و وجود زنگزدگی لوله‌ها باعث می‌شود میزان سرب در آب به‌شدت بالا باشد. از جمله تأثیرات نامطلوبی که سرب بر بدن انسان دارد، آسیب عصبی برگشت‌ناپذیر است. یکی از عوارض جدی و شدید وجود سرب در آب ابتلا به مشکلات رفتاری، رشدی و یادگیری افراد است. همچنین مسمومیت با سرب باعث تهدید سیستم ایمنی بدن می‌شود.

پزشکان یکی از عوامل توقف در رشد انسان را وجود سرب در آب آشامیدنی ناسالم میدانند. وجود سرب باعث میشود، زنان باردار نوزاد زودرس به دنیا بیاورند یا رشد جنین در بدن‌ آنها کند شود. سرب می‌تواند سلامتی بزرگسالان را به نوع دیگری به خطر بیندازد. یکی از عوامل کاهش اشتها، یبوست، معده درد، استفراغ، تحریک‌پذیری، تشنج و… نفوذ سرب در بدن است. سرب می‌تواند در روند تولید مثل اختلال ایجاد کند و باعث بروز مشکلاتی مربوط به کلیه، قلب و عروق شود.

با بررسی عوارض ناشی از سرب موجود در آب، کاملاً به‌ضرورت آب آشامیدنی تصفیه شده پی بردیم.

علت حذف نیترات از آب لوله‌کشی شهری

وجود نیترات در آب آشامیدنی شهری مخصوصاً در شهرهای صنعتی و کلان‌شهرها بسیار زیاد است. می‌توان گفت یکی از راه‌های ورود نیترات به آب از طریق باران صورت می‌گیرد. پس از بارش باران، نیترات موجود در هوای کثیف وارد سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود. سپس از طریق این سفره‌های آب زیرزمینی وارد سیستم لوله‌کشی می‌شود. نیترات از روش‌های گوناگونی به درون آب نفوذ می‌کند که ما به همین یک روش بسنده می‌کنیم.

زمانی که نیترات توسط آب آشامیدنی وارد بدن انسان می‌شود، تبدیل به نیتریت می‌شود. وجود نیتریت در خون باعث می‌شود هموگلوبین تبدیل به هموگلوبین MetHemogolobinin شود. از آنجایی‌که هموگلوبین وظیفه تأمین اکسیژن مورد نیاز خون را در بدن را دارد، عملکرد آن مختل می‌شود. متهموگلوبین باعث می‌شود اکسیژن به میزان کافی به اندام‌های حیاتی بدن از جمله مغز و قلب نرسد. مصرف آب دارای نیترات، افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص هستند را در معرض خطر متهموگلوبین قرار می‌دهد. مصرف آب حاوی ماده نیترات، احتمال ابتلا به سرطان معده را به حداکثر می‌رساند. همچنین تهوع سردرد افزایش ضربان قلب از دیگر عوارض مصرف آب‌های دارای نیترات است.

در زنان باردار نیترات موجود در آب باعث انتقال متهموگلوبین به جنین خواهد شد. همچنین گزارشی وجود دارد مبنی بر اینکه بعضی از نوزادان در هنگام تولد کم ‌وزن هستند. یکی از دلایل آن می‌تواند وجود نیترات زیاد در آب آشامیدنی مادر باشد.

وجود نیترات در آب آشامیدنی برای نوزادان خطرات جدی‌تری به دنبال دارد. اگر میزان نیترات موجود در آب، برای نوزادان زیر شش ماه زیاد باشد منجر به مرگ‌ آنها می‌گردد.

اثرات مخرب آرسنیک در آب آشامیدنی

این روزها درباره وجود آرسنیک (این ماده سمی و خطرناک) در آب خبرهای زیادی به گوش می‌رسد. آرسنیک یک عنصر سرطان‌زا است و یکی از راه‌های ورود آن به بدن استفاده از آب نا سالم است. آرسنیک در ایجاد سرطان پوست، ریه، مثانه و کلیه نقش به سزایی دارد. لازم به ذکر است آرسنیک به مقدار زیادی در آب وجود دارد و این موضوع باعث گسترش نگرانی در سراسر دنیا شده. متأسفانه هنوز درمان مؤثری در بیماری‌های ناشی از آرسنیک وجود ندارد. در نتیجه عاقلانه‌ترین کار این است که تا حد امکان از ورود این ماده سمی به بدن جلوگیری کنیم. یکی از راه‌های پیشگیری، استفاده از آب تصفیه شده و سلامت است.

در این بخش تلاش کردیم تا شما را با مضرات املاح موجود در آب آشنا کنیم. وجود این املاح سمی در آب میتواند از مهم‌ترین دلایل استفاده از آب تصفیه شده، باشد.

ضرورت استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده در درمان بیماری‌ها

در ادامه قصد داریم از جهات دیگری دلایل آب آشامیدنی تصفیه شده را مورد بررسی قرار دهیم. اگر موضوع سلامتی به‌وسیله استفاده از آب سالم برایتان اهمیت دارد در ادامه با ما همراه باشید.

درمان یبوست

وجود بعضی از املاح موجود در آب آشامیدنی لوله‌کشی باعث اختلال در عملکرد و حرکت طبیعی روده می‌شود. در نتیجه، با آشامیدن آب تصفیه شده می‌توانید این مشکل را مرتفع نمایید.

بهبود سیستم گوارشی

مصرف آب سالم و تازه می‌تواند در سیستم هضم، عملکرد مطلوبی ایجاد کند. محققان دریافته‌اند، بهتر است روز خود را با نوشیدن یک لیوان آب سالم و تصفیه شده شروع کنید. این کار باعث می‌شود متابولیسم بدن به طرز شگفت‌انگیزی بهبود یابد.

کاهش سردرد

یکی از دلایل تصفیه آب آشامیدنی تأثیر مستقیم آن بر کاهش سردرد است. خوب است بدانید، درصد زیادی از مغز را آب تشکیل می‌دهد. درنتیجه، استفاده از آب سالم و بدون املاح می‌تواند به بهبود سردرد کمک کند. لازم است بدانید، آب حاوی کلر منجر به میگرن می‌شود.

سم‌زدایی بدن از طریق نوشیدن آب تصفیه شده

مطالعات نشان دادهاند، حدود 2100 ماده سمی وجود دارد که از طریق آب آشامیدنی لولهکشی وارد بدن ما می‌شود. ضرورت آب آشامیدنی تصفیه شده در بدن به‌اندازه‌ای زیاد است که می‌تواند عملکرد بدن را تنظیم نماید. لازم است بدانید استفاده از آب سالم باعث عملکرد صحیح کلیه‌ها در جهت دفع سموم از بدن می‌شود.

حفظ تعادل PH در بدن

یکی از دلایل استفاده از آب تصفیه شده که بسیار مهم است، خاصیت قلیایی آنها است. استفاده از آب قلیایی PH بدن را تنظیم می‌کند. اما تنظیم PH چه کمکی به‌سلامت بدن می‌کند؟

زمانی که PH خون نامتعادل است، استرس بر شما غلبه می‌کند. دستگاه گوارش عملکرد خوبی ندارد و شما نمی‌توانید به‌درستی غذا بخورید. از طرفی PH اسیدی خون سلامت استخوان‌ها را به خطر می‌اندازد. همچنین ph نامتعادل، برای حفظ مواد مغذی و ترمیم سلول‌ها مضر است. اسیدی شدن خون باعث ایجاد احساس خستگی و بی‌حالی بی‌دلیل در بدن میشود و دلیل بی‌خوابی‌های شبانه است. حتی این موضوع در سلامت دندان‌ها تأثیر بسیار زیادی دارد. با افزایش اسیدیته بدن پوسیدگی دندان‌ها شروع می‌شود.

تقویت سیستم ایمنی از طریق استفاده آب سالم

یکی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن تغذیه سالم و مناسب است. اگر روزانه آب آشامیدنی مصرفی شما سلامت باشد، به طرز چشمگیری می‌توانید سیستم ایمنی خود را قوی نگهدارید. در نتیجه، وجود سیستم ایمنی قوی، داشتن بدنی سالم‌تر است.

کاهش مشکلات مربوط به گوارش

لازم است درباره میکروارگانیسم‌ها (انگل‌هایی دارای کیست) موجود در آب بدانید،‌ آنها با گندزداهایی مثل کلر از بین نمی‌روند. این انگل‌ها در روده و دستگاه گوارش مشکل ایجاد می‌کنند. اما اگر از آب تصفیه شده استفاده کنید این مشکل به ‌خودی‌ خود حل می‌شود.

کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

یکی از مشکلات مهمی که آب آشامیدنی می‌تواند برای ما ایجاد کند انتقال یون‌های آلومینیوم به بدن ما است. از آنجایی‌که آلومینیوم به ‌سختی از بدن دفع می‌شود، امکان رسوب آن در مغز بسیار زیاد است. این عامل باعث بروز اختلالاتی در عملکرد مغز از جمله آلزایمر می‌شود.

بررسی دلایل استفاده از آب تصفیه شده از نگاهی دیگر

تهیه غذا باکیفیت بالاتر

همه ما می‌دانیم که مواد غذایی ارگانیک و باکیفیت در ایجاد طعم واقعی غذا نقش مؤثری دارد. شستشوی مواد اولیه به ‌وسیله آب آشامیدنی سالم و تصفیه‌شده نیز باعث طبخ غذا با طعم واقعی می‌شود. در بسیاری از موارد افراد به‌اشتباه گمان می‌کنند زمانی که آب را می‌جوشانند، آب آشامیدنی را تصفیه کردهاند. درصورتی‌که باید بدانید تمامی املاح، باکتری‌ها و… موجود در آب حتی با حرارت بالا از بین نمی‌روند. مخصوصاً اگر فلزات سنگین در آب مصرفی موجود باشد.

لذت نوشیدن چای یا قهوه با طعم واقعی

توصیه می‌شود برای تهیه چای، قهوه و یا هر نوشیدنی دیگر از آب تصفیه شده استفاده کنیم. زیرا آب تصفیه، آبی است که عاری از هرگونه آلودگی و املاح است. همان‌طور که می‌دانید هر ماده‌ای طعم و بوی خاص خودش را دارد که وجود هرکدام از‌ آنها در طعم آب تأثیر می‌گذارند.

آبی عاری از املاح مضر است لذت نوشیدن چای یا قهوه را با طعم طبیعی به شما هدیه می‌دهد.

تأثیر آب تصفیه شده در پوست و مو

خوب است بدانید بسیاری از مشکلات مربوط به پوست و مو را می‌توانید از طریق آب سالم برطرف کنید. با مصرف آب تصفیه‌شده و سالم پوست سر آبرسانی می‌شود و از شکنندگی و آسیب‌دیدن آن جلوگیری می‌شود. در ضمن حذف کلر در فرایند تصفیه آب، باعث ایجاد شفافیت و شادابی مو می‌شود. بخش عمده‌ای از ریزش موی سر که علت آن وجود کلر در آب است از بین می‌رود. از دیگر مزایای آب تصفیه، مستحکم شدن ناخن‌ها و سلامت آنها است. استفاده از آب تصفیه برای پوست نرمی و لطافت خاصی به ارمغان میآورد. همچنین، به‌وسیله استفاده از آب تصفیه شده، مشکلات پوستی ناشی از مصرف آب ناسالم از جمله آکنه را حل می‌شود.

اکثر افراد هزینه‌های زیادی برای آبرسانی پوست خود توسط لوازم آرایشی می‌کنند. اگر استفاده از آب آشامیدنی سالم به میزان کافی، در برنامه روزانه خود بگنجانند، به میزان قابل‏ توجهی این هزینه‌ها کاهش میابند. در نتیجه، یکی دلایل استفاده از آب تصفیه؛ آبرسانی، شفافیت و درخشندگی پوست است.

نقش آب تصفیه سالم در کاهش وزن

آب تصفیه‌شده، کم ‌کالری‌ترین نوشیدنی در بین همه نوشیدنی‌های موجود است. اگر آب تصفیه سالم به‌عنوان نوشیدنی اصلی انتخاب شود در جهت کنترل یا کاهش وزن تأثیر بسیار زیادی دارد.

خوب است بدانید استفاده از آب سالم و بدون املاح می‌تواند از پرخوری بیش از حد جلوگیری کند. در راستای این موضوع، توصیه می‌شود برای کاهش وزن نیم ساعت قبل از مصرف غذا، حتما آب بنوشید.

نکته مهم در ضرورت استفاده از آب تصفیه‌شده

قابل‌توجه کسانی که از آب‌معدنی برای کاهش هزینه خود به‌جای خرید دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنند. آیا توجه کرده‌اید یک لیتر بنزین بسیار ارزان‌تر از یک بطری یک لیتری آب‌معدنی است؟ لازم است در اینجا یادآوری کنیم، ممکن است آب آشامیدنی موجود در بطری‌ها بسیار بیکیفیتتر از آب لولهکشی باشد. در اکثر اوقات شما برای تهیه آب ‌معدنی هزینه‌ای بابت کیفیت آب نمی‌پردازید. شما در این مواقع برای بطری‌هایی که در نهایت تبدیل به زباله می‌شوند بها پرداخت می‌کنید.

اگر گمان می‌کنید تهیه دستگاه تصفیه آب خانگی هزینه تراشی بی مورد است سخت در اشتباه هستید. زیرا با این کار شما یک سرمایه‌گذاری بلند مدت سودآور انجام می‌دهید.

فروشگاه اینترنتی نیک آب ارائه کننده انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی با تنوع بسیار زیاد است. نیک آب با تنوع کیفیت محصولات خود در این زمینه می‌تواند شما را در انتخاب دستگاه مورد نیازتان یاری کند.

1 نظر در “چرا برای آشامیدن؛ استفاده از آب تصفیه شده ضرورت دارد؟

  1. سلام، این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *