آموزش دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب مخزن دار یا دستگاه تصفیه آب بدون مخزن

تقریباً ۶۰ درصد بدن ما را آب تشکیل داده است و هر یک از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های بدن به یک منبع ثابت آب نیاز دارند. به همین دلیل مصرف روزانه آب کافی برای حفظ سلامتی همواره توصیه می‌شود. در این راستا، کیفیت آب مصرفی نیز نقش مهمی را در حفظ سلامت ایفا می‌کند. به‌این‌ترتیب، انتخاب بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی برای خود و خانواده‌تان اهمیت بالایی دارد. امروزه در بازار طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های تصفیه آب وجود دارد که توسط برندهای بسیاری به بازار عرضه شدند. دستگاه‌های تصفیه آب موجود در بازار اغلب به دو گروه مخزن‌دار و بدون مخزن تقسیم می‌شوند. برای اینکه بتوانید در این خصوص تصمیم‌گیری کنید، لازم است تفاوت این دستگاه‌ها را با یکدیگر بدانید. از این رو ما قصد داریم در این مقاله نیک آب شما را با تفاوت دستگاه تصفیه آب مخزن دار و دستگاه تصفیه آب بدون مخزن، آشنا کنیم.

درباره دستگاه های تصفیه آب مخزن دار

آن اوایل که سیستم های تصفیه آب به تازگی وارد بازار شده بودند، مخزن ذخیره سازی در کنار‌ آنها قرار داشت. چرا که در آن زمان سیستم های تصفیه آب به اندازه امروز ارتقا نیافته بودند و پیشرفته نبودند. از این رو جریان آب تصفیه شده، بسیار کند بود و معمولا مردم برای دریافت یک فنجان آب تصفیه شده، باید مدت زیادی صبر می‌کردند. بنابراین از آنجایی که امکان دریافت آب به صورت فوری در بازه زمانی کوتاه وجود نداشت، مخزنی را برای دستگاه تصفیه آب در نظر می‌گرفتند تا آب تصفیه شده در آن ذخیره شود. به این ترتیب مردم می‌توانستند مستقیما از مخزن با فشار مناسب، آب تصفیه شده و خالص را دریافت نمایند.

امروزه با وجود پیشرفت سیستم فیلتراسیون دستگاه های تصفیه آب، همچنان استفاده از این نوع دستگاه های تصفیه آب، رایج است. دلیل آن هم بیشتر مربوط به کیفیت آب خروجی این دستگاه ها است که در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

مزایای دستگاه های تصفیه آب دارای مخزن

 • این نوع دستگاه ها، آب را برای استفاده بعدی ذخیره می‌کنند.
 • دریافت آب خالص و تصفیه شدی به سادگی و در بازه زمانی نرمال، اتفاق می‌افتد.
 • اگر آب به طور موقت قطع شود، به دلیل ذخیره آب در مخزن، شما می‌توانید به سادگی از این دوره عبور کنید.
 • کیفیت آب خروجی این دستگاه ها کاملا با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.

معایب این نوع دستگاه های تصفیه آب

 • تصفیه آب یا گرم کردن آب در این نوع دستگاه ها اگر آب موجود در مخزن تمام شود، کمی زمان بر است.
 • دستگاه های تصفیه آب مخزن دار فضای زیادی را اشغال می‌کنند. از این رو قبل از خرید حتما باید به اندازه سینک آشپزخانه تان و فضای کابینت زیر آن، دقت کنید.
 • امکان اضافه شدن آلاینده های ثانویه درون مخزن به آب تصفیه شده وجود دارد. (حتی با وجود اینکه هیچ گونه هوایی وارد مخزن نمی‌شود.)
 • مصرف برق این دستگاه ها بیشتر از دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن است.
 • در مقایسه با اغلب دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن دارای قیمت بالاتری هستند.

درباره دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن

با بهبود استاندارد های زندگی و پیشرفت تکنولوژی، سیستم فیلتراسیون دستگاه های تصفیه آب نیز ارتقا یافتند و عرضه دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن به بازار، افزایش یافت. برخی از این دستگاه های تصفیه آب شاید هنوز هم نتوانند مسئله انتظار طولانی برای دریافت یک فنجان آب تصفیه شده و خالص را بر طرف کنند، اما مهم ترین ویژگی که دارند این است که فضای کمی را اشغال می‌کنند. همچنین امکان اضافه شدن آلاینده های ثانویه ناشی از مخزن ذخیره در این دستگاه ها، وجود ندارد.

مزایای این نوع دستگاه های تصفیه آب

 • با توجه به ابعاد کوچکی که دارند، فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند و نیاز نیست فضای زیادی از زیر سینک را به آن اختصاص دهید.
 • مشکل آلاینده های ثانویه ای که به واسطه مخزن ممکن است وارد آب شوند، در این نوع دستگاه ها وجود ندارد.
 • هر زمان که خواستید، در عرض چند ثانیه می‌توانید آبی گوارا و تمیز داشته باشید.
 • ارزان تر از دستگاه های تصفیه آب دارای مخزن و پمپ هستند.

معایب سیستم های تصفیه آب بدون مخزن

 • این نوع دستگاه های تصفیه آب؛ عموما املاح مضر مانند نیترات، نیترین، آرسنیک، آلومینیوم و… را از آب جدا نمی‌کنند. به عبارتی تنها آلاینده های درشت را از آب حذف می‌نمایند.

تفاوت دستگاه های تصفیه آب مخزن دار و دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن

تفاوت دستگاه های تصفیه آب مخزن دار و دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن

این دو دستگاه ها در مقایسه یا یکدیگر دارای تفاوت هایی هستند. در این بخش قصد داریم شما را با عمده تفاوت های‌ آنها با یکدیگر آشنا کنیم.

سیستم تصفیه آب (مهم ترین تفاوت دستگاه های تصفیه آب مخزن دار و دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن)

دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن، عموما دارای سیستم الترافیلتراسیون UF هستند و به عبارتی آب را در 5 مرحله، 6 مرحله و برخی در 7 مرحله آن را تصفیه می‌کنند. موضوع مهمی که در خصوص این نوع از دستگاه های تصفیه آب وجود دارد، این است که توانایی کاهش سختی آب را ندارند. به عبارتی املاح مضر و ریز آب آشامیدنی مانند نیترات، نیتریت، آرسنیک، آلومینیوم و.. را از آب حذف نمی‌کنند. اما دستگاه های تصفیه آب دارای مخزن، به گونه ای آب را پاکسازی می‌کنند که کیفیت آب خروجی شان با استانداردهای جهانی موجود مطابقت دارد.

آن دسته از دستگاه های تصفیه آب که دارای مخزن هستند، عموما آب را در 6 الی 10 مرحله تصفیه می‌کنند. در واقع نهایتا آبی را در اختیار شما می‌گذارند که نه تنها فاقد املاح و مواد مضر است، بلکه به تقویت سیستم ایمنی بدنی انسان، کمک شایانی می‌کنند.

میزان و سرعت آب خروجی

یکی دیگر از مهم ترین تفاوت های‌ آنها در نحوه خروجی آب و مدت زمان ارائه آن است. تصفیه آب های مخزن دار سریع ترین خروجی را از شیر اختصاصی برداشت آب شان دارند. البته این موضوع تا زمانی که مخزن پر است، صدق می‌کند. به عبارتی هنگامی که مخزن خالی می‌شود، تا دوباره پر شدن مخزن، میزان و سرعت خروجی آب از مخزن کاهش پیدا می‌کند. این در حالی است که دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن امروزی، همواره با میزان و سرعت یکسان آب تصفیه شده را در اختیار شما می‌گذارند.

نا گفته نماند که دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن، فاقد پمپ هستند و در واقع فشار آب خروجی شان با فشار آب شهری برابری می‌کند.

محدودیت در حجم آب تصفیه شده

در دستگاه های تصفیه آب مخزن دار، شما می‌توانید با توجه به محدودیت حجمی مخزن موجود، از آب تصفیه شده استفاده نمایید. پس از آن باید صبر کنید تا مخزن مجددا پر شود. در مقابل دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن، هیچ محدودیتی در میزان آب تصفیه شده ندارند و همواره بدون معطلی آب پاکیزه و گوارا در اختیار شما می‌گذارند.

وابستگی به برق

هر دو این دستگاه ها برای کار به برق نیاز دارند. اما نکته مهمی که در خصوص دستگاه های تصفیه آب دارای مخزن وجود دارد این است که در نبود برق نیز شما می‌توانید از آب تصفیه شده استفاده نمایید. اما اگر دستگاه تصفیه آب بدون مخزن داشته باشید، این امکان برای شما وجود ندارد. (این موضوع باعث شده برخی به دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن، دستگاه های تصفیه آب برقی نیز بگویند..)

قطعات

از لحاظ تعداد و نوع قطعات نیز این دو دستگاه دارای تفاوت بسیاری با یکدیگر هستند. یک دستگاه تصفیه آب خانگی بدون مخزن عموما شامل 5 قطعه به شرح زیر است:

 • فیلترهای تصفیه آب
 • هوزینگ
 • شاسی دستگاه تصفیه آب
 • شلنگ دستگاه تصفیه
 • شیر برداشت

دستگاه های تصفیه آب دارای مخزن نیز دارای قطعات زیر هستند:

 • فیلتر های تصفیه آب
 • هوزینگ
 • شاسی دستگاه تصفیه آب
 • شلنگ دستگاه تصفیه
 • شیر برداشت
 • شیر برقی دستگاه تصفیه آب
 • شیر برقی اتومات فشار پایین و بالا
 • گیج فشار روغنی
 • پساب فاضلاب آب تصفیه شده
 • پمپ
 • مخزن تحت فشار تصفیه آب

قیمت (یکی دیگر از مهم ترین تفاوت های دستگاه های تصفیه آب مخزن دار و دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن)

دستگاه های تصفیه آب دارای مخزن به طور متوسط گران تر از سیستم های بدون مخزن هستند. به دلیل اینکه طی مراحل بیشتری آب را تصفیه می‌کنند و در نهایت آبی با کیفیت بسیار بالا، به شما ارائه می‌دهند. این مسئله باعث شده تا برخی از افراد دستگاه های تصفیه آب خانگی بدون مخزن را با عنوان دستگاه های تصفیه آب ارزان، معرفی کنند.

برای اغلب افراد این موضوع یکی از مهم ترین گزینه هایی است که باعث می‌شوند در خصوص خرید یکی از دستگاه ها، تصمیم گیری کنند. اما نیک آب به شما پیشنهاد می‌کند، فاکتور قیمت را به عنوان آخرین گزینه مقایسه این دو نوع دستگاه قرار دهید و بیشتر با توجه به عملکرد آن ها، دستگاه مورد نظرتان را انتخاب و خریداری نمایید.

کدام یک از دستگاه های تصفیه آب را خریداری کنیم؟ دستگاه تصفیه آب مخزن دار یا دستگاه تصفیه آب بدون مخزن

برای اینکه در خصوص نوع دستگاه تصفیه آبی که قصد خرید آن را دارید تصمیم گیری کنید، بهترین کار این است که به سراغ شناخت عملکرد آن دستگاه بروید. این کار به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آن دستگاه تا چه میزان نا خالصی ها و آلودگی ها را از آب حذف می‌کند. در نتیجه شما می‌توانید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را خریداری نمایید تا خود و خانواده تان از آب آشامیدنی با کیفیت در منزل بهره مند شوید. پس عملکرد دستگاه، پیشنهاد ما به شما این است که به مسئله قیمت توجه کنید.

اگر کلی بخواهیم بگوییم، به نظر می‌رسد خرید دستگاه های تصفیه آب مخزن دار انتخاب بهتری هستند. اما اینکه آیا این دستگاه ها مناسب شما هستند یا خیر، به عوامل بسیاری مانند منطقه ای که در آن زندگی می‌کنید، فضایی که برای دستگاه دارید، میزان هزینه ای که می‌خواهید بپردازید و… دارد. اما در کل، اگر در مناطق شهری زندگی می‌کنید که از میران بالای آلودگی آب خود مطلع هستید، بدون شک استفاده از دستگاه های تصفیه آب مخزن دار به شما پیشنهاد می‌شود. چرا که این دستگاه ها از لحاظ تصفیه آب و فیلتراسیون، بهتر از دستگاه های تصفیه آب بدون مخزن عمل می‌کنند.

برای مطالعه روش رسوب زدایی از سماور و کتری ؟ اینجا کلیک کنید 

 

خرید دستگاه تصفیه آب از فروشگاه نیک آب

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی طیف گسترده ای از دستگاه های تصفیه آب توسط برند های داخلی و خارجی روانه بازار شدند. این یعنی شما می‌توانید از برندهای بسیاری هر یک از دستگاه های مد نظرتان را خریداری نمایید. ما در فروشگاه نیکاب همواره تلاش خود را کرده ایم تا شما بتوانید با کیفیت ترین و بهترین دستگاه های تصفیه آب مخزن دار و بدون مخزن را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

البته قصد ما از شروع فعالیتمان تنها ارائه بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های تصفیه آب با قیمتی مناسب، نبوده و نیست. از این رو بستری را برای شما فراهم کرده ایم تا شما بتوانید از پشتیبانی و خدمات پس از فروش کارآمدی برخوردار شوید. مشاوره رایگان، نصب دستگاه های تصفیه آب، گارانتی و.. از جمله خدمات پشتیبانی و خدمات پس از فروش مجموعه ما می‌باشند که شما می‌توانید به سادگی از‌ آنها بهره مند گردید.

برای مشاهده یا خرید هر یک از دستگاه های تصفیه آب موجود در فروشگاه نیک آب، می‌توانید به صفحه فروشگاه وب سایت ما مراجعه فرمایید. همچنین برای دریافت مشاوره می‌توانید با ما در تماس باشید.

ما برای عزیزانی که تمایل به خرید حضوری دارند، امکان مراجعه حضوری را نیز فراهم کرده ایم. برای مراجعه حضوری و خرید می‌توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:

کرج -میدان شهدا -خیابان بهار -روبروی کوچه ۲۱بهمن و طاهری -تصفیه آب نیک آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *